„Излезете и убивajтe или останете и скапувајте“ – Зеленски ги ослободува затворениците за да се борат во најризични подрачја

t

Тешка и морална е одлуката, но неопходна е поради одбрана на земјата. Одбраната на Украина сега е клучна, истакнал украинскиот претседател, посочувајќи дека затворениците ќе ги испрати на подрачја во кои се водат најжестоките борби.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски најави дека ќе ослободи дел од украинските затвореници и дека ќе ги испрати во војна.


– Тешка и морална е одлуката, но неопходна е поради одбрана на земјата. Одбраната на Украина сега е клучна – истакнал Зеленски, посочувајќи дека затворениците ќе ги испрати на подрачја во кои се водат најжестоките борби.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Најмалку пет цивили загинаа, а 12 се…

Најмалку пет цивили загинаа, а 12 се…

(Видео) “Слава на Русија”: Заробени украински војници…

На социјалните мрежи се појави видео од…

Италија предлага “Киев да се седне на…

Италија, Унгарија и Кипар предлагаат последното коминике…

Русија потврди: Во воздушен напад бил погоден…

Руските војници отвораат два морски коридори за…

Кулеба: Украинските власти “сонуваат” за гемранските тенкови…

Украинските власти „сонуваат“ за германски тенкови „Леопард“,…