Израел ги отворa границите за сите странски туристи

t

Од 1 март Израел ќе дозволи влез за сите странски туристи, без разлика дали се вакцинирани против коронавирусот, соопштија денеска од кабинетот на премиерот Нафтали Бенет.

Според соопштението, за влез во Израел сепак ќе бидат потребни два негативни ПЦР теста, едниот направен пред влез во земјата, а другиот по влезот во Израел.

Во моментов, само вакцинирани странски државјани смеат да влезат во Израел.

„Забележуваме постојано намалување на бројот на заболени од Ковид-19, затоа веќе е време постепено да се отвораат границите кои први во светот ги затворивме“, истакна израелскиот премиер Бенет.

Израел првпат ги затвори своите граници за странци во март 2020 година.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Макрон: Војната во Израел би можела да…

Францускиот претседател Емануел Макрон ги повика израелските…

Лојд Остин: Израел мора да ги заштити…

Главниот сојузник на Израел, САД, повика на…

УНИЦЕФ: Децата во Газа страдаат, луѓето живеат…

Детскиот фонд на Обединетите нации (УНИЦЕФ) повика…

Њујорк Тајмс: Израел го знаел планот за…

Палестинските милитанти го следеа планот „со шокантна…

Протекоа информации за тоа што им кажал…

Борбите не можат да траат со месеци,…