Објавено на:

Израел го обвини Иран и Хезболах за изградба на аеродром дизајниран за напад на еврејската држава

t

Израел го обвини Иран и Хезболах за изградбата на аеродром во јужен Либан во близина на Израелската граница, за кој министерот Јоав Галант рече дека ќе се користи како отскочна даска за можни терористички напади.

Галант покажа слики од аеродромот на конференцијата на Универзитетот Рејхман, кажувајќи дека ги има сите траги на Иран и Хезболах, либанската терористичка групација која е поддржана од Иран. Аеродромот е оклу 17 километри од границата на Израел.

„На сликата може да ги видите иранските знамиња како се веат покрај пистата, од каде режимот на Ајатолахот планира да оперира против граѓаните на Израел“, кажа Галант и пренесе Тајмс оф Израел. Со други зборови: змејата е либанска, контролата е иранска, а целта е Израел“. Додаде Галант.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Неколку израелски војници се повредени по напад…

Неколку израелски војници се повредени по напад…

Израел го обвини Гутереш дека е на…

Израелскиот министер за надворешни работи Ели Коен…

Русија-Египет: Признавање на Палестинската држава ќе значи…

Претседателите на Русија и Египет, Владимир Путин…

Русија: Поплавувањето на Газа би било воено…

Претставникот на Москва во ОН го осуди…

Ќе изгласа ли Советот за безбедност на…

Советот за безбедност на ОН треба да…