Објавено на:

Израел испраќа воена опрема во Украина

t

Владата на Бенјамин Нетанјаху даде „зелено светло“ за израелските компании „Елбит“ и „Рафаел“ да продаваат системи за блокирање дронови на Украина.

За прв пат од почетокот на војната, Израел не само што испраќа хуманитарна помош за Украина, туку има намера да му продаде воена опрема на Киев, што на Кремљ воопшто нема да му се допадне.

Повикувајќи се на изјавите на официјални лица од двете земји, порталот во Тел Авив „Вала“ пишува дека владата на Бенјамин Нетанјаху дала „зелено светло“ за израелските компании „Елбит“ и „Рафаел“ да продаваат системи за заглавување и соборување. беспилотни летала кои имаат домет од 40 километри за да може украинската армија да се одбрани од иранските беспилотни летала што ги користи руската армија.

Според проценките, руската војска досега испратила илјадници „камикази беспилотни летала“ од иранско производство за да нападнат цели низ Украина, особено електрани и други клучни инфраструктурни објекти.

Разбирливо е дека извозните дозволи за продажба на софистицирани израелски електронски одбранбени системи беа одобрени од министерот за надворешни работи Ели Коен и министерот за одбрана Јоав Галан минатиот месец. Шефот на дипломатијата Коен за ваквата одлука го информираше украинскиот претседател Володимир Зеленски при неговата посета на Киев на 15 февруари.

„Украинска правда“ пишува дека делегација од украинското Министерство за одбрана неодамна по тој повод го посетила Израел со цел да им бидат претставени овие системи за заглавување и соборување на дронови, но дека договорот за нивна набавка се уште не е потпишан. Можеби и затоа што Киев очекува да набави ракетни системи за противвоздушна одбрана од Израел. Но, поради чувствителноста на односите со Русија, израелската влада засега одбива. Премиерот Бенјамин Нетанјаху за време на неговата посета на Берлин на почетокот на неделата, во разговор со канцеларот Олаф Шолц, јасно изјави дека ќе и го продаде ракетниот систем „Еро 3“ на Германија за пресретнување и уништување балистички ракети надвор од атмосферата на Земјата. , но до ова оружје нема да биде доставено до Украина.

Претставниците на израелската влада објаснуваат дека продажбата на системи за заглавување и соборување беспилотни летала на Киев не значи промена на политиката кога станува збор за оваа војна во Европа, бидејќи во Украина нема да се испрати офанзивно оружје, туку системи на одбранбена природата кои не користат боева муниција, па не можат да убиваат руски војници.

Сепак, висок израелски функционер појасни дека една од причините зошто е одобрена продажбата на овие електронски системи е да се види во реални услови колку се ефективни против иранските беспилотни летала, за подоцна да се надградат.

Израел се спротивстави на испраќањето оружје во Украина од почетокот на војната. Една од главните причини за неподготвеноста се чини дека е стратешката потреба да се одржи слободата на операции во Сирија, каде што главно руските сили го контролираат воздушниот простор.

На почетокот на февруари Русија испрати јасен сигнал до Израел да не испорачува оружје на Украина. Предупредувањето дојде откако Бенјамин Нетанјаху во интервју за Си-Ен-Ен рече дека размислува да и обезбеди на Украина „друг вид помош“.

Реагирајќи на оваа изјава на израелскиот премиер, портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова, рече: „Ние велиме дека сите земји кои испорачуваат оружје на Украина треба да разберат дека ќе ги сметаме за легитимни цели на руските вооружени сили“.

Но, како што војната влезе во втората година, Израел постепено се поотворено застана на страната на украинскиот режим. Минатиот месец, заедно со 140 други земји, ја поддржа резолуцијата на Генералното собрание на ОН, подготвена од Киев, со која се повикува Русија да ги повлече своите сили од Украина.

Во првите месеци од војната, еврејската држава се обиде да ја искористи својата единствена позиција да биде посредник во постигнувањето мир поради нејзините блиски врски и со Русија и со Украина. Во првите недели од војната, тогашниот премиер Нафтали Бенет одржа серија разговори со рускиот претседател Владимир Путин и Зеленски.

Сепак, овие напори не вродија со плод и Бенет целосно ја напушти мисијата за посредување бидејќи неговата политичка позиција дома во меѓувреме се влоши. Пред да ја преземе функцијата премиер, Нетанјаху вети дека ќе ја разгледа позицијата на Израел, па некои толкуваа дека, како Бенет, ќе се обиде да посредува меѓу Киев и Москва.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Русија нема да застане: Ова е…

Русија нема да застане во Украина, сите…

Ништо од мирот: Украински командант најави нова…

Командантот на украинските копнени сили Олександр Сирски…

Кина ја поддржа Русија за спроведување истрага…

Пекинг стана коавтор на нацрт-резолуцијата на Москва…

Европската унија со остра осуда на заканите…

Европската унија (ЕУ) денеска ги осуди заканите…

Браво ќе ни кажат: Македонија е четврта…

Министерот за надворешни работи на Македонија, Бујар…