Објавено на:

ИКЕА како и останатите: Ги продава дел од фабриките во руски градови

t

ИКЕА ќе го намали обемот на својот бизнис во Русија, изјави за РИА Новости компанија за мебел.
Тие објаснија дека во последните месеци ситуацијата со деловните процеси и синџирите на снабдување ширум светот е значително влошена.

Така, ИКЕА ќе ги продаде своите фабрики во регионот Киров, Ленинград и Новгород и ќе ги намали вработените во сопствените производствени капацитети.

„Со оглед на ова, не гледаме можност за продолжување на продажбата во догледна иднина. Како резултат на тоа, групата компании Интер ИКЕА и групата компании Ингка одлучија да го намалат обемот на нивниот бизнис во Русија“, соопшти руското претставништво.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Македонија не е меѓу нив – Путин:…

Русија високо ги цени своите сојузници и…

На раб на катастофа: Експлозии одекнаа во…

Неколку експлозии одекнаа во близина на нуклеарната…

Захарова: На САД не им успеа да…

Плановите на САД да ја изолираат Русија…

Голем напредок на фронтот: Русите ја пробија…

Силите на Народната милиција на ДНР, со…

Вотерс: Западот прави богатство од војната, ќе…

Украинците можат да престанат да умираат утре…