Објавено на:

ИКЕА како и останатите: Ги продава дел од фабриките во руски градови

t

ИКЕА ќе го намали обемот на својот бизнис во Русија, изјави за РИА Новости компанија за мебел.
Тие објаснија дека во последните месеци ситуацијата со деловните процеси и синџирите на снабдување ширум светот е значително влошена.

Така, ИКЕА ќе ги продаде своите фабрики во регионот Киров, Ленинград и Новгород и ќе ги намали вработените во сопствените производствени капацитети.

„Со оглед на ова, не гледаме можност за продолжување на продажбата во догледна иднина. Како резултат на тоа, групата компании Интер ИКЕА и групата компании Ингка одлучија да го намалат обемот на нивниот бизнис во Русија“, соопшти руското претставништво.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Зеленски: Годинава Русија ќе изгуби сто…

Ситуацијата на фронтот е тешка. И покрај…

Медведев: НАТО треба да се покае пред…

НАТО не му е потребен на цивилизираниот…

Русија забрани увоз на јаболка од Македонија

„Росселхознадзор“ од 1 декември воведува привремени ограничувања…

Русија забрани извоз на хеликоптери и беспилотни…

Русија го забрани извозот на беспилотни летала…

(Видео) Зеленски: Украина никогаш нема да прифати…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски во редовното видео-обраќање…