Објавено на:

Илон Маск откри за кого ќе гласа на следните избори во САД

t

Илон Маск, извршниот директор на Tesla и SpaceX кој планира да го купи Твитер, рече дека сега ќе гласа за републиканците откако „претежно“ гласаше за демократите во минатото.

Маск, регистриран независен гласач кој се опишува себеси како умерен, ги даде забелешките додека зборуваше преку видео врска на технолошкиот самит во Мајами, Флорида, организиран од All-In подкастот во понеделникот, објави Insider.

Најбогатиот човек на светот, чие преземање на Твитер од 44 милијарди долари во април е во мирување во очекување на информации за спам сметки, опиша како платформата има „многу крајно левичарска пристрасност“ пред да каже дека би се класифицирал како умерен бидејќи не е „ниту републиканец ниту демократ“.

„Гласав претежно за демократите, историски. Како да не сум сигурен, можеби никогаш не сум гласал за републиканец, само да бидам јасен“, рече Маск.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Украинците гневни, Маск со “скандалозен” твит: Крим…

Извршниот директор на SpaceX и Tesla, Илон…