Објавено на:

Илон Маск ќе ја укине забраната за Трамп на Twitter: „Тоа е морално погрешно и глупаво“

t

Извршниот директор на „Тесла“, Илон Маск, изјави дека ќе ја поништи суспензијата која компанијата „Твитер“ ја воведе на поранешниот претседател на Соединетите Американски Држави (САД), нарекувајќи ја таа одлука морално лоша, пренесува Агенција Анадолија (АА).

Маск, чија понуда од 44 милијарди долари за купување на социјалната мрежа „Твитер“ беше прифатена кон крајот на април, рече дека разговарал со основачот на компанијата, Џек Дорси, и се согласиле дека „трајните забрани треба да бидат исклучително ретки и навистина резервирани за профилите кои се ботови или спам измами каде што едноставно нема легитимитет за одговорност“.

„Мислам дека не беше правилно да се суспендира Доналд Трамп. Мислам дека тоа беше грешка бидејќи отуѓи голем дел од земјата и на крајот не резултира со тоа Доналд Трамп да нема глас“, рече тој во интервју за „Фајненшл тајмс“.

Маск призна дека сè уште не е сопственик на Твитер, но рече дека тој и Дорси се согласуваат дека не треба да има трајна забрана.

„Тоа не значи дека некој може да каже што сака, нешто што е незаконско или на друг начин деструктивно за светот. Тогаш треба да има пасивна пауза, привремена суспензија или одреден твит за да биде невидлив“, рече Маск.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Големо засилување за Арсенал – дојде Жоржињо

Досегашниот фудбалер на Челзи и италијански репрезентативец…

Не кажа само дали е македонски: За…

Министерката за одбрана Славјанка Петровска во вечерашното…

Димитров за зголемување на владиното мнозинство: СДСМ…

Алијанса на Албанците и без влегувањето најавува…

Завршува можноста за санитарен лов во националниот…

На територијата на националниот парк Шар Планина…

Димитров: Бугарија го негира македонскиот идентитет и…

Поранешниот министер за надворешни работи од СДСМ…