Објавено на:

Им се заканува напад? Литванија прогласува вонредна состојба

t

Властите во Литванија, членка на ЕУ и на НАТО, денеска соопштија дека ќе воведат вонредна состојба по воздушниот и копнениот напад на руската армија врз Украина.

– Денеска ќе потпишам указ за воведување вонредна состојба, изјави литванскиот претседател Гитанас Наузеда по состанокот на националниот совет за одбрана. Тој додаде дека „Литванија ќе побара активирање на членот 4 на НАТО, кој предвидува итни консултации доколку членка на алијансата е загрозена.


ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Граѓаните на Литванија собираат пари за да…

Граѓаните на Литванија собираат пари за да…

Русија го прекина снабдувањето со струја и…

Русија го запре снабдувањето со електрична енергија…

Латвија и Литванија ќе протеруваат руски дипломати

Литванија и Латвија објавија одлука за намалување…

Пресвртница: Една европска земја целосно прекинува со…

Претседателот на Литванија Гитанас Наузеда изјави дека…

Хумана Европа: Нема вакцини за Бангладеш доколку…

Литванија одби да ја достави вакцината против…