Објавено на:

Им тргна на сите: Падна владата на Израел!

t

Падна владата во Израел, петти избори во последните три и пол години.

Израелскиот премиер Нафтали Бенет и министерот за надворешни работи Јаир Лапид се договорија за распуштање на парламентот, што ќе доведе до нови избори, а Лапид во меѓувреме ќе ја преземе премиерската функција, објавија лидерите на владејачката коалиција.


Новите избори во Израел ќе бидат петти гласање во последните три и пол години, јавуваат израелските медиуми и додаваат дека изборите најверојатно ќе се одржат на 25 октомври.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Секој ден нов конфликт: Сирија го обвини…

Сирија денеска го обвини Израел дека извршил…

Им тргна на сите: Падна владата на…

Падна владата во Израел, петти избори во…

Ердоган му објави војна на тероризмот: И…

Турскиот и израелскиот претседател Таип Ердоган и…

Египет и Изреал ќе го зголемат снабдувањето…

Европската Унија (ЕУ), Египет и Израел денеска…

Што ќе се случува во Турција? Израел…

Израел побара од своите граѓани кои се…