Објавено на:

Им тргна на сите: Падна владата на Израел!

t

Падна владата во Израел, петти избори во последните три и пол години.

Израелскиот премиер Нафтали Бенет и министерот за надворешни работи Јаир Лапид се договорија за распуштање на парламентот, што ќе доведе до нови избори, а Лапид во меѓувреме ќе ја преземе премиерската функција, објавија лидерите на владејачката коалиција.

Новите избори во Израел ќе бидат петти гласање во последните три и пол години, јавуваат израелските медиуми и додаваат дека изборите најверојатно ќе се одржат на 25 октомври.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Израел испраќа воена опрема во Украина

Владата на Бенјамин Нетанјаху даде „зелено светло“…

Ракета истрелана од Појасот Газа кон југот…

Израелската армија соопшти дека денес е истрелана…

За две години односите меѓу Косово и…

Претставничката на Косово во амбасадата во Израел,…

Шестмина Палестинци се убиени во израелска воена…

Шестмина Палестинци се убиени денеска, а десет…

Нетанјаху: Израел има право да се брани…

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху го повтори правото…