Објавено на:

Индија “глува” на предупредувањата од САД: Се подготвува шема за трговија со рупии и рубљи и заобиколување на доларот

t

Индија ја разгледува шемата на тргоија рупија/рубља за да ги победи антируските санкции/.

Резервната банка на Индија очигледно се подготвува за поврзување на рупија-рубља со Москва што теоретски ќе им овозможи на двете земји да ги избегнат санкциите и трговијата наметнати од САД.

Според руската амбасада во Индија, Москва и Њу Делхи имале методи на „соработка и трансакции независни од западните финансиски механизми“ и дека тоа било „прашање за само прилагодување“, што е „лесно да се направи“.

Исто така во вторникот, американско-индискиот конгресмен Ами Бера инсистираше на тоа дека „Индија има одговорност да обезбеди нејзините дејства директно или индиректно да не го поддржуваат Путин и неговата инвазија“.

Претходно постоеше шема рупија-рубља од советската ера до 1992 година.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Путин: Ако ја ограничат цената на нафтата…

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека Русија…

Путин: Се решаваат проблемите на руската армија…

Рускиот претседател Владимир Путин, говорејќи за проблемите…

Ќе ги смири ли Ердоган Русија и…

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска изјави…

(Фото) Агенти на Службата за безбедност на…

Катедралната црква „Свето посредување“ во Бориспил во…

Кремљ: Зеленски ако сака може да ја…

Русија верува дека украинскиот претседател Володимир Зеленски…