Објавено на:

Индија не воведува санкции за Русија: Планира удвојување на увозот на руски јаглен кој се користи за производство на челик

t

Индија планира да продолжи со увоз на коксен јаглен од Русија, изјави денеска министерот за челик на земјата Рамчандра Прасад Синг на прес конференција во Њу Делхи.

Скај њуз посочува дека со тоа Индија, се чини, го отфрла глобалниот тренд за избегнување на Москва поради нејзината инвазија на Украина.

Тој рече дека Индија планира да го удвои увозот на руски кокс јаглен, клучна состојка во производството на челик.

Синг, исто така, рече на прес-конференцијата дека земјата увезла 4,5 милиони тони – но не го посочи периодот на кој се однесува.

Западните земји и Јапонија воведоа тешки санкции за администрацијата на рускиот претседател Владимир Путин и луѓето поврзани со него.

Индија, главен купувач на руски и оружје, се воздржа од неколку клучни гласања на Обединетите нации со кои се осудува инвазијата на 24 февруари.

Засегнати се мазните резерви од Русија на јаглен за коксирање, рече Синг, во очигледна референца за војната, но не даде повеќе детали, наведува Скај њуз.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Апасиев: Ој бе, легнете си со жените:…

Нов статус на пратеникот и лидер на…

(Фото) Путин потпиша декрети за признавање на…

Путин потпиша декрети за признавање на окупираните…

Бајден: Иан можно е да биде најсмртоносниот…

Тој рече дека бројките се уште не…

Гутереш: Нема место за анексии во современиот…

Рускиот претседател Владимир Путин утре ќе иницира…

(Видео) Автомобил се движи ,,рикверц” на патот…

На Фејсбук страницата на Гласот на Америка…