Објавено на:

Индија не воведува санкции за Русија: Планира удвојување на увозот на руски јаглен кој се користи за производство на челик

t

Индија планира да продолжи со увоз на коксен јаглен од Русија, изјави денеска министерот за челик на земјата Рамчандра Прасад Синг на прес конференција во Њу Делхи.

Скај њуз посочува дека со тоа Индија, се чини, го отфрла глобалниот тренд за избегнување на Москва поради нејзината инвазија на Украина.

Тој рече дека Индија планира да го удвои увозот на руски кокс јаглен, клучна состојка во производството на челик.

Синг, исто така, рече на прес-конференцијата дека земјата увезла 4,5 милиони тони – но не го посочи периодот на кој се однесува.

Западните земји и Јапонија воведоа тешки санкции за администрацијата на рускиот претседател Владимир Путин и луѓето поврзани со него.

Индија, главен купувач на руски и оружје, се воздржа од неколку клучни гласања на Обединетите нации со кои се осудува инвазијата на 24 февруари.

Засегнати се мазните резерви од Русија на јаглен за коксирање, рече Синг, во очигледна референца за војната, но не даде повеќе детали, наведува Скај њуз.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Бомба на чешки пратеник: НАТО ја бомбардираше…

Европската Унија и Соединетите Американски Држави со…

Борел: Никој, никогаш, никаде не треба да…

По повод Денот на сеќавање на сите…

Некој сепак ќе легне на брашното: Конечен…

Косовскиот премиер Албин Курти денеска пред пратениците во Собранието…

Скопјанец нападнал и грубо навредувал припадник на…

Основното јавно обвинителство Скопје, по спроведена претходна…

Тетовец уценувал млада девојка дека ќе објави…

СВР Тетово поднесе кривична пријава за Ш.С.(18)…