Објавено на:

Индустриската асоцијација предупредува: Германската индустрија би можела да пропадне без рускиот гас

t

Германската индустрија би пропаднала без здружението на рускиот гас, пишува Раша Тудеј.

Столбот на германската економија – нејзината индустрија – би можел да „пропадне“ доколку Берлин одлучи да воведе ембарго на рускиот гас, предупреди претседателот на индустриската асоцијација на земјата.

Појавувајќи се во политичкото ток-шоу Мајбрит Илнер во четвртокот, Зигфрид Русвурм, претседателот на Федерацијата на германските индустрии (БДИ), ги прекрсти копјата со другите гости кои повикуваа на итно исклучување на рускиот гас.

Русвурм истакна дека доколку се воведе такво ембарго, импликациите би биле огромни, надминувајќи ја „ограничувањето на брзината“ на автопатите и „рецесијата и невработеноста“, како што предложи домаќинот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Германската економија ќе забави без зелена транзиција

Неизвесноста околу распределбата на фондовите ја влоши…

Ќе падне Владата на Шолц? Се бараат…

Лидерот на Христијанско-социјалната унија (ЦСУ), Маркус Зодер,…

Премиерот на Баварија: Германија е во „сериозна…

Владата на канцеларот Олаф Шолц е „целосно…

Штајнмајер вети непоколеблива поддршка за Израел од…

Германскиот претседател Франк-Валтер Штајнмаер вети непоколеблива поддршка…

Германскиот претседател во дводневна посета на Израел

Германскиот претседател Франк-Валтер Штајнмаер пристигна попладнево во…