Инспекторите на Град Скопје имаа работа: 72 возила затекнати на зелени површини

t

Инспекторите на Град Скопје во текот на изминатата недела при вршење редовни контроли санкционирале 72 граѓани што своите возила ги паркирале на зелени површини. Непрописно паркираните возила од јавните зелени површини се отстранети со специјалните возила пајак.

Инспектори при контролите изрекле и 14 казни за паркирање на зелена површина, односно им оставиле белешки за парична казна по Законот за урбано зеленило.

Градот Скопје го продолжува засилениот инспекциски надзор за да овозможи почитување на прописите, a Инспекторатот продолжува со засилени контроли на јавните површини. Неселективно ќе се санкционираат сите што не го почитуваат законот.

Инспекторите ги повикуваат граѓаните да ги пријавуваат несовесните возачи што паркираат на зелени површини за да можат да излезат на терен и да ги санкционираат. Воедно упатуваат и апел до граѓаните да го чуваат јавното зеленило и другите јавни површини, а своите возила да ги паркираат исклучиво на означените паркиралишта низ градот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

НУКЛЕАРНО ЗАПЛАШУВАЊЕ: Според Пентагон и Берлин, Путин…

Министерството за надворешни работи во Берлин оцени…

Полска компанија за муниција го зголемува производството…

Полскиот производител на муниција Дезамет, дел од…

Давид на Микеланџело прогласен за порнографија

Директорка на училиште во Флорида била принудена…

Русија ја обвини Словачка поради испраќањето советски…

Руската Федерација ја обвини Словачка дека го…

Трамп: Јас сум жртва на лов на…

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп вчера во…