Објавено на:

Институтот за војна: Неспособноста на Русите доаѓа до израз во Украина

t

Институтот за војна објави нова анализа и мапа на конфликтот во Украина. Во документот на американскиот институт меѓудругото се наведува дека уништувањето на руската моторизирана бригада од страна на украинските сили на 11 мај, која се обидувала да го премине мостот преку реката Сиверски Доњец ги шокираше истакнатите руски воени блогери и аналитичари.

Имено, американскиот институт наведува дека воените експерти на големо ја коментираат неспособноста на руската армија со нејзините стотици илјади следбеници.


– Обидот да се премине реката покажа запрепастувачки недостаток на тактичка смисла, бидејќи сателитските снимки покажуваат уништени руски возила групирани на двата краја на уништениот мост“, пишува Институтот за војна.

Според украинските власти, украинските сили најверојатно ќе спроведат контраофанзивни операции за да ги избркаат Русите од областа Изум. Претходно, забележано е дека рускиот артилериски оган насочен кон Запад од областа Изиум има поголема веројатност да ја наруши таквата контраофанзива, оценува институтот.

Во меѓувреме руските сили продолжија да се повлекуваат од регионот на Харков, но според извештаите на новинските агенции тие најверојатно ќе се обидат да ја задржат линијата источно од Вовчанск за да обезбедат копнена комуникациска линија (ГЛОК) која води од Белгород преку Вовчанск до Изум.

Теренот во оваа област е генерално поволен за Украина, а Русите имаат други (ГЛОК) со кои можат да го снабдуваат Изјум, така што Украинците можеби не се обидуваат да напредуваат многу подалеку на Исток во овој момент.

„Украинските бранители продолжија да се борат во фабриката Азовстал во Мариупол и покрај ужасните услови и руските напади“, се вели во анализата.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Захарова: Нека побараат од Украина да им…

Британските власти треба да бараат од украинската…

Шокантно тврдење на Ненад Чанак: Русија планира…

Според политичарот од Војводина, Москва би го…

Москва: Украинската армија нападна нафтена платформа во…

Руските медиуми објавија дека украинските сили нападнале…

Литванија ќе продолжи да го блокира Калининград

Јасно ѝ кажав на претседателката на Европската…

Русија: Во Киев погодивме фабрика за оружје,…

Руското Министерство за одбрана денеска соопшти дека…