Објавено на:

Институт за воени студии: Руската офанзива на Славјанск ќе биде следната клучна битка

t

Од Институтот за воени студии најавуваат дека руските трупи подготвуваат офанзива на источниот град Славјанск.

Во проценката на Институтот се наведува дека ваквата офанзива ќе следува во обид да дојде до поврзување со другите сили на исток во регионот на Донбас.


Напорите на руските сили да го заземат Славјанск веројатно ќе се покажат како следната клучна битка во војната во Украина – се вели во извештајот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Канонизација на игуменот Јоаким Крчовски за светител…

Во манастирот Св. Јоаким Осоговски – Крива…

Календар на МПЦ: Утре се празнуваат овие…

Светиот апостол и евангелист Јован Споменот на…

Лукаревска: Не е патриотски да се бараат…

Треба да има лидерска средба, но на…

Унгарија предлага ембарго на поморските пратки руска…

Унгарскиот министер за надворешни работи рече дека…