Објавено на:

Интересна одбрана на менаџерот на Дарко Лазиќ: На фолкерот “му клавале дрога во пијачките”, затоа возел како луд

t

Дарко Лазиќ е приведен вчера околу четири часот наутро, откако, меѓу другото, било утврдено дека во телото имал кокаин, како и недозволено количество алкохол. Фолкерот тогаш беше казнет со 200.000 динари и една година забрана за возење, а во оваа прилика сега се огласи и менаџерот на Дарко Лазиќ.

Тој признал дека испил неколку алкохолни пијалоци пред да замине и не ја спори измерената количина на алкохол.

Во присуство на адвокат,  одбраната ја дал на судијата, каде во целост признал дека сторил прекршоци за возење без возачка дозвола, со напомена дека поседува возачка дозвола во странство, која се уште не успеал да ја добие.

-Признал и дека испил неколку алкохолни пијалоци пред да замине, а не ја спори измерената количина на алкохол. Точно е дека при земање мостри, нарко-тестот покажал дека е позитивен на присуство на наркотици, но Дарко доброволно го направил тој тест, максимално соработувал со полициските службеници знаејќи дека не конзумирал наркотици, па останува прашањето како е пронајдена дрогатаво неговото тело, изјави менаџерот на Дарко, Енес Мирсов.

Менаџерот смета дека е дојдено до грешка и дека можеби некој на Дарко му ставил нешто во пијалакот.

-Претпоставуваше дека дошло до недоразбирање, погрешен пијалок, бидејќи во друштвото имало многу непознати луѓе, но прифатил дека оваа агонија ќе заврши денеска и е казнет со вкупно 200.000 динари. Тој само би додал дека не се точни тврдењата дека дрско се однесувал во полициската станица и дека околу целиот случај настанала непотребно голема драма. Дарко ќе плати мандатна казна во износ од 10.000 динари за пребрзо возење на автопат, додаде менаџерот на Дарко Лазиќ.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Спасовски: Уништивме над 10 тони дрога пред…

Ефикасноста во сузбивањето на нелегалната трговија со…

Голема акција на МВР: Запленета дрога во…

Во тек е голема полициска акција на…

Акција на МВР: Пронајдена дрога во угостителски…

Во акциска контрола во угостителски објекти на…

Пронајдена дрога во Куманово: Приведен дилер

На 27.09.2022 во 22.00 часот, полициски службеници…