Објавено на:

Инфлацијата во Германија достигна рекорно ниво, највисока во последните 40 години

t

Цените во Германија се зголемија со најбрзо темпо во изминатите четири децении, покажаа податоците објавени денеска, пред се поради руската инвазија врз Украина што влијаеше врз зголемување на цените на енергенсите. Инфлацијата се искачи на 7,4 отсто во април од 7,3 отсто во март, според федералната агенција за статистика Дестатис.

– Цените на енергијата, значително се зголемија од почетокот на војната во Украина со штетно влијание врз инфлацијата, се вели во соопштението на Дестатис.


Последен пат цените пораснаа со побрзо темпо во Западна Германија во есента 1981 година, поради Иранско-ирачката војна што беше причина за „нагло зголемување на цените на нафтата“. (МИА)

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Германија инсистира на укинување на забраната за…

Германската влада е огорчена од дејствијата на…

Шокантна глетка за германската полиција: Пронајдоа бебе…

Полицијата во Брисел наиде на шокантна глетка…

Еврокомесарот за економија: Инфлацијата ќе се намали…

Европскиот комесар за економија Паоло Џентилони денеска…

Унгарија кон Германија: Не сакаме да ни…

Унгарија не сака да и се држи…

Шолц: Нема враќање на економијата на пред…

Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска од самитот…