Објавено на:

Инфлацијата во Турција скокна на 70 проценти!

t

Официјалната инфлација во Турција изнесувала 70 отсто во април, покажуваат последните податоци, што пак претставува огромен предизвик за владата на претседателот Реџеп Таип Ердоган.

Индексот на потрошувачките цени се зголеми за 69,97 отсто во годината заклучно со април во споредба со 61,14 отсто во март, објави Националната агенција за статистика.

Економистите велат дека многу од социјалните проблеми на Турција може да се припишат на неконвенционалната економска стратегија на претседателот Ердоган, кој одврати многу странски инвеститори од пазарот што некогаш ги вети.

Ердоган инсистира на тоа дека се потребни остри намалувања на каматните стапки за да се намалат зголемените потрошувачки цени.

Повисоката стапка на инфлација може да се припише и на падот на турската лира, што значително влијаеше на растот на увозот на енергија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Шпански весник: Меси се враќа во Барселона?!

Шпанскиот спортски дневен весник „Diario sport“ пишува…

Вардар поразен од Целје: Струшкиот турнир има…

Струшкиот ракометен турнир кој летово се одржува…

Стејт департментот тајно го предупредил Конгресот за…

Стејт департментот тајно го предупреди американскиот Конгрес…

Утре е Преображение Господово: Ова се народните…

Православна црква и нејзините верници утре го…

Кина забрзано купува злато: Увозот најголем во…

Кина забрзано купува злато. Кина купила повеќе…