Информацијата за почеток на Стратешкиот дијалог со САД пред Владата

t

Информацијата за почеток на Стратешкиот дијалог меѓу Република Македонија и Соединетите Американски Држави, е една од точките што ќе ги разгледува Владата на денешната редовна 45. седница.

Како што информира владината прес-служба, на дневен ред е и Извештајот за завршени преговори за усогласување на Договорот за техничка соработка меѓу Владата на Република Македонија и Владата на Јапонија.

Пред Владата ќе биде и Информацијата за издавање Писмо без приговор (no objection letter) за вклучување на Република Македонија во предлог Програма за развој на енергетска ефикасност во згради преку Зелениот климатски фонд.

За заклучоците и одлуките од седницата, која е закажана за 12:00 часот, јавноста ќе биде информирана со соопштение.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

БАЛКАНОТ СЛАВИ: Ѓоковиќ стана шампион на Австралија…

Новак Ѓоковиќ го совлада Гркот Стефанос Циципас…

Влада не можат да направат, ама циркус……

Новата бугарска декларација за Македонија која треба…

МВР во акција: Серија апсења во Скопје

На 28.01.2023 во 18.40 часот на подрачјето…

Првиот блок од РЕК Битола повторно ставен…

Блок 1 на РЕК Битола од вчера…