Објавено на:

Инциденти во Солун: Полицијата употреби солзавец и шок бомби

t

Најмалку едно лице е уапсено, според локалните медиуми, во инцидентите што се случија пред Универзитетот „Аристотел“ во Солун кога група маскирани лица се судрија со полицијата, јави дописничката на МИА од Атина.

Според истите информации, грчката полиција интервенирала со солзавец и шок бомби откако била нападната со дрва и разни предмети пред делот од Универзитетот каде што се работи на изградба на библиотека, односно во простор што претходно, со години беше под опсада од анархисти.

Непознати лица, пред три дена влегоа во конкретниот простор и го вандализираа сето она што беше изградено во првата фаза.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

На денешен ден пред 114 години во…

На денешен ден во 1909 година, во…

Возачот го извлекувале пожарникари: МНР со детали…

Според информација добиена од генералниот конзулат на…

(Видео) Полицијата со солзавец растури концерт во…

Концертот на грчкиот музичар Танасис Папаконстантину во…

БОЖЈО ЧУДО во Солун: Мироточи митрата на…

Од вчера се случува чудо во Храмот…

Македонскиот конзулат во Солун е во постојана…

По добиените информации за несреќата во Посиди,…