Објавено на:

Иранскиот претседател: Не планираме да се откажеме од развивање на нуклеарната индустрија

t

Иранскиот претседател Ебрахим Раиси денеска нагласи дека Техеран нема да се откаже од своето право да развива сопствена нуклеарна индустрија за мирољубиви цели и дека сите страни кои сакаат да го обноват нуклеарниот договор од 2015 година треба да го почитуваат тоа.

Индиректните преговори меѓу Иран и САД во Виена заглавија по единаесет месеци, бидејќи двете страни тврдат дека Техеран и Вашингтон мора да донесат политички одлуки за да ги решат преостанатите прашања.

„Повеќе од сто пати, нашата порака од Техеран до Виена е дека нема да отстапиме од нуклеарните права на иранскиот народ… ниту еден милиметар“, изјави Раиси на Денот на нуклеарната технологија во Иран. Раиси го повтори ставот на Иран да ја користи нуклеарната програма исклучиво за мирољубиви цели.

САД размислуваат да ја отстранат иранската Револуционерна гарда од листата на странски терористички организации доколку Иран се обврзе да ги ограничи своите активности, изјавија ирански и западни извори.

Ирански дипломат изјави дека Техеран го отфрлил предлогот на САД за отстранување на гардата од списокот, но ги оставил на него бригадите за специјални операции Ал Кудс.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

По 17 години Лукашенко повторно во посета…

Претседателот на Белорусија Александар Лукашенко пристигна во Иран. Лукашенко…

Уапсени над сто лица во Иран осомничени…

Во Иран се уапсени над сто лица,…

Нетанјаху: Израел има право да се брани…

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху го повтори правото…

Избувнаа протести во Иран поради масовното труење…

Загрижени родители протестираа во иранскиот главен град…

Германија избрка двајца ирански дипломати поради изречена…

Германското Министерство за надворешни работи денеска прогласи…