Објавено на:

Иранските власти уапсија Швеѓанец обвинет за шпионажа

t

Иранското Министерство за разузнавање во саботата соопшти дека уапсиле шведски државјанин под обвинение за шпионажа, објави официјалната новинска агенција ИРНА, без да го именува притвореното лице.

„Министерството за разузнавање објави дека државјанин на Шведска е уапсен под обвинение за шпионажа“, ја цитира ИРНА изјавата на министерството. Не е наведено кога е извршено апсењето.

Шведското Министерство за надворешни работи соопшти дека е запознаено со случајот.

„Ова е познат и тековен случај на кој Министерството за надворешни работи работи некое време“, рече портпаролката на министерството.

Портпаролката соопшти дека се работи за истиот Швеѓанец за кој Министерството за надворешни работи во мај соопшти дека бил приведен во Иран. Иран тогаш не го пријавил тоа апсење.

„Осомничениот бил под надзор од страна на Министерството за разузнавање за време на неколку претходни патувања во Иран поради (нивното) сомнително однесување и контакти… за посета на градови кои биле целосно надвор од туристичките дестинации“, иранската полуофицијална новинска агенција Фарс го цитираше министерството за разузнавање. изјава како што се вели.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Нова трагедија во Иран: Сурово убиена…

Хадис Наџафи, 20-годишна жена застрелана и убиена…

(Видео) Најмалку 41 лице, меѓу кои и…

Во бранот протести што го зафати Иран…

Не стивуваат немирите во Иран: Уапсени над…

Во протестите во северен Иран уапсени се повеќе од…

Иран ѝ даде моќно оружје на Русија:…

Русија почна да користи ирански саморазнесувачки беспилотни…

Рама вели има докази: Моравме да ги…

Албанскиот премиер Еди Рама гостувајќи во емисијата…