Објавено на:

Иранските власти уапсија Швеѓанец обвинет за шпионажа

t

Иранското Министерство за разузнавање во саботата соопшти дека уапсиле шведски државјанин под обвинение за шпионажа, објави официјалната новинска агенција ИРНА, без да го именува притвореното лице.

„Министерството за разузнавање објави дека државјанин на Шведска е уапсен под обвинение за шпионажа“, ја цитира ИРНА изјавата на министерството. Не е наведено кога е извршено апсењето.

Шведското Министерство за надворешни работи соопшти дека е запознаено со случајот.

„Ова е познат и тековен случај на кој Министерството за надворешни работи работи некое време“, рече портпаролката на министерството.

Портпаролката соопшти дека се работи за истиот Швеѓанец за кој Министерството за надворешни работи во мај соопшти дека бил приведен во Иран. Иран тогаш не го пријавил тоа апсење.

„Осомничениот бил под надзор од страна на Министерството за разузнавање за време на неколку претходни патувања во Иран поради (нивното) сомнително однесување и контакти… за посета на градови кои биле целосно надвор од туристичките дестинации“, иранската полуофицијална новинска агенција Фарс го цитираше министерството за разузнавање. изјава како што се вели.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Демонстранти од Ирак, Либан и Пакистан го…

Во неколку претежно муслимански земји денес се…

(Видео) Вооружен напад врз амбасадата на Азербејџан…

Вооружен напад е извршен врз амбасадата на…

САД контра Турција: Шведска и Финска се…

Портпаролот на американскиот Стејт департмент, Нед Прајс, изјави…

НАЈНОВА ВЕСТ: Трилатералните преговори со Шведска и…

Трилатералните преговори за прием на Шведска и…

НАТО “мало сутра”: Турција ја обвини Шведска…

Министерството за надворешни работи на Турција ја…