Објавено на:

Иранските медиуми го поздравија нападот на посателот Ружди

t

Неколку тврдокорни ирански весници деновиве насобраа пофалби за човекот кој го нападна и сериозно го рани британскиот автор Салман Ружди, чиј роман „Сатански стихови“ повикуваше на смртни закани од Иран од 1989 година, пишува „Ројтерс“.

Сè уште нема официјална реакција од Иран за нападот врз Ружди, кој беше избоден со нож во вратот и торзото во петокот додека држел говор на настан во Њујорк.

Сепак, весникот „Кајхан“, чиј главен уредник е назначен од иранскиот врховен водач Али Хамнеи, напиша:

„Илјадници браво за храбрата и послушна личност која го нападна отпадникот и злобниот Салман Ружди во Њујорк“, додавајќи: „Мора да се бакне раката на човекот што му го скина вратот на Божјиот непријател“.

Водачот на иранската исламска револуција од 1979 година, покојниот ајатолах Рухолах Хомеини, издаде фатва, или религиозен указ, во 1989 година со кој ги повика муслиманите ширум светот да го убијат авторот роден во Индија, откако неговата книга беше осудена како богохулна, принудувајќи го на години на криење.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Што се случува со луѓето? Гостиварец нападнал…

Полициски службеници на СВР Tетово-Одделение за внатрешни…

Две лица нападнати кај плоштадот “Скендербег”

Вчера во Скопје, полициски службеници од Единицата…

Нема мир во Косово: Албанци ги нападнале…

Младиот Србин Немања Митровиќ (19) од Бабино…

Двајца мажи физички нападнале малолетник во Сарај

На 04.09.2022 во 15.00 часот во Полициското…

Арачиновец уапсен отакко нападнал полицајци

Полициски службеници на на 03.09.2022 во 23.20…