Објавено на:

Иран не попушта: Без успех завршија преговорите за нукалеарната програма со САД

t

Европскиот посредник изјави дека Техеран и Вашингтон не успеале да ги решат отворените прашања за време на разговорите во Катар

Последната рунда разговори за заживување на нуклеарниот договор од 2015 година меѓу Иран и светските сили заврши со мал напредок, изјавија официјални лица. Двете страни меѓусебно се обвинуваат за ќор-сокакот во преговорите.

Посредникот на Европската унија, Енрике Мора, ги заврши дводневните „интензивни“ разговори во главниот град на Катар, велејќи дека Соединетите Држави и Иран не успеале да го постигнат „напредокот на кој се надеваше тимот на ЕУ“. Тој, сепак, рече дека делегациите „ќе продолжат да работат со уште поголема итност“ на обновување на нуклеарниот договор, и покрај повеќемесечните жестоки преговори кои дадоа малку резултати.


Говорејќи за Аксиос, неименуван висок американски функционер инсистираше на тоа дека Техеран е виновен за застојот на разговорите, обвинувајќи ги неговите преговарачи дека покренале „стари прашања што се решени со месеци“, како и „нови прашања кои не се поврзани со нуклеарниот договор од 2015 година“.

„Ако има некоја страна што треба да донесе одлука, тоа се тие и тоа е така веќе со месеци“, рече функционерот, додавајќи дека иако „договорот е достапен веќе некое време“, иранските власти „не покажаа чувство на итност. .

Според портпаролот на иранското Министерство за надворешни работи, Мора ќе продолжи да разговара со заменик-министерот за надворешни работи Али Багери Кани за тоа како да се продолжи со нуклеарните преговори, кои се одржаа во Виена и Доха.

Иранските медиуми, исто така, објавија дека не е постигнат напредок во Катар, наместо тоа, обвинувајќи ја американската страна за одбивањето да понуди „гаранции за економските придобивки на Иран“ во врска со нуклеарниот договор, наведувајќи го и одложувањето на преговорите како резултат на „слабоста на администрацијата на Бајден“.

Првпат потпишан во 2015 година и формално познат како Заеднички сеопфатен план за акција (JCPOA), нуклеарниот договор требаше да наметне строги заштитни мерки за иранската нуклеарна енергетска програма во замена за олеснување на западните санкции. Додека нуклеарното набљудување на ОН постојано потврдува дека Техеран го почитува договорот неколку години по неговото потпишување, поранешниот американски претседател Доналд Трамп еднострано се повлече од договорот во 2018 година и повторно ги воведе сите претходни американски санкции. Иран одговори со постепено намалување на своите обврски во рамките на JCPOA, инсистирајќи дека ќе се врати на целосно усогласување дури откако ќе бидат укинати американските санкции.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ФБИ: Безбедносните агенции се соочуваат со закани…

Федералното биро за истраги и Министерството за…

Захарова: На САД не им успеа да…

Плановите на САД да ја изолираат Русија…

Американска конгресменка: Бајден не треба да се…

Демократската конгресменка Каролин Малони, претседателка на Комисијата…

Се огласија од Белата куќа: Не се…

Белата куќа не се меша во ситуацијата…

“Глобал Тајмс”: Европа нема да ги жртвува…

Европа ги трпи последиците од украинската криза…