Објавено на:

Иран: Способни сме да направиме атомска бомба ама немаме таква намера

t

Иран има техничка способност да произведе атомска бомба, но нема намера да го прави тоа, изјави Мохамад Еслами, шеф на организацијата за атомска енергија на земјата, пишува полуофицијалната новинска агенција Фарс, пренесува Ројтерс.

Еслами ги повтори коментарите дадени од Камал Харази, висок советник на врховниот водач, ајатолахот Али Хамнеи, во јули.

Забелешките на Харази претставуваа ретка сугестија дека Исламската Република може да има интерес за нуклеарно оружје, кое долго време негираше дека го бара.

„Како што спомна господинот Харази, Иран има техничка способност да направи атомска бомба, но таква програма не е на дневен ред“, рече Еслами.

Иран веќе збогатува ураниум до 60% фисилна чистота, што е далеку над границата од 3,67% поставена според сега скршениот нуклеарен договор на Техеран од 2015 година со светските сили. Ураниум збогатен до 90% е погоден за нуклеарна бомба.

Во 2018 година, поранешниот американски претседател Доналд Трамп се откажа од нуклеарниот договор, според кој Иран ја ограничи својата работа за збогатување ураниум, потенцијален пат до нуклеарно оружје, во замена за ослободување од меѓународните економски санкции.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Не стивуваат немирите во Иран: Уапсени над…

Во протестите во северен Иран уапсени се повеќе од…

Иран ѝ даде моќно оружје на Русија:…

Русија почна да користи ирански саморазнесувачки беспилотни…

Рама вели има докази: Моравме да ги…

Албанскиот премиер Еди Рама гостувајќи во емисијата…

Иран им се придружи на Египет и…

Иран потпиша меморандум со кој се отвора…

Рама објави: Иран извршил уште еден кибер…

Нов кибернапад од Иран, сличен на оној…