Објавено на:

Исламска држава презеде одговорност за бомбашкиот напад во Кабул

t

Исламска држава презеде одговорност за бомбашкиот напад врз комбе што превезуваше патници во Кабул, при кој загина една жена, а три лица се повредени.

Ова е втора експлозија за два дена во Кабул, каде расте загриженоста за безбедноста воочи Рамазан Бајрам, што денеска, првпат по 20 години, ќе биде одбележан под власта на талибанците.

Пред два дена настрадаа повеќе од 50 луѓе во силна експлозија во џамија во Кабул. За нападот сè уште никој нема преземено одговорност.

Исламска држава презеде одговорноста за неколку бомбашки напади во изминатите недели, особено ние насочени кон шиитските и суфиските малцински заедници во Авганистан

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Хорор во Загреб: Момче со мачета упаднал…

Непознато момче вооружен со мачета денеска околу…

Жена физички нападната во Куманово

На 30.12.2022 во 19:10 часот В.К.(54) од…

Малолетници нападнале врсник во битолско

На 30.10.2022 во 01:00 часот А.Т.(40) од…

Како да живееме во племе: Скопјанец му…

Пензионер се заканувал со секира кон сограѓанин,…

(Видео) Апасиев им ја зема “флашката” од…

На отварање на македонскиот клуб во Благоевград…