Исмаил: Во Втората македонска бригада учетвувале еден куп Албанци, а Демачи е УЧК, колаборационист на фашистите!

t

Волјата на граѓаните на сегашната улица “Адем Демачи”, дали сакаат така да се вика улицата никогаш не е измерен, но и да е, ваша одговорност е да ги едуцирате граѓаните за интересот на Република Македонија, истакна денеска советникот од редовите на Левица во Советот на Град Скопје, Реџеп Исмаил.

– Во Втората македонска бригада има еден куп Албанци, а Адем Демачи е портпарол на УЧК, не се работи за политичка, туку за идеолошка разлика, едните се партизани, другите се колаборационисти на фашистите.

Не знам како ова име е поминато на Владата, член 6 од Законот вели дека не можат да се определат имиња на инфраструктурен објект, улица, мост и слично со кој се навредува угледот на РМ, се навредуваат националните чувства на граѓаните на РМ, на националните малцинства и исто така име кое го нарушува односот меѓу заедниците. Албанците тука имаат историја која не е поврзана со Адем Демачи, истакна Реџеп Исмаил.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Петровски: Охридскиот рамковен договор треба да…

Охридскиот рамковен договор требаше да се вика…

Курти: Борбата на УЧК беше праведна и…

На тригодишнината од обвинението на Специјалниот суд…

Конгоанските мигранти ја напуштија зградата на поранешната…

Десетиците мигранти по потекло од Конго кои…

(Фото+видео) Албанци со знамиња на УЧК и…

Десетици Албанци од САД се собраа денеска…

(Видео) Ексклузивни информации од 2001 година, МЕЃУНАРОДНИОТ…

Меѓународниот фактор во 2001 ги поддржуваше терористите…