Објавено на:

Историски референдум за Мексико: Граѓаните ќе одлучат за иднината на нивниот претседател

t

И покрај смртните случаи предизвикани од пандемијата и трајното насилство од дрогата, гласачите изгледаат подготвени да го задржат претседателот на функција на референдумот што тој го поддржува

Марија де Лурдес го сака својот лидер и очајно сака тој да остане на власт.


„Тој е најдобриот претседател што сме го имале во последните 70 години“, вели воодушевената пензионерка, подготвувајќи се да ги бомбардира своите телефонски контакти со повици, повикувајќи ги да го поддржат претседателот во недела, кога Мексико ќе излезе на гласање.

Втората по големина економија во Латинска Америка не одржува претседателски избори, следните треба да се одржат дури во 2024 година. Наместо тоа, на гласачите ќе им биде понудено директно прашање на првите национални избори за отповикување во Мексико: дали треба на претседателот Андрес Мануел Лопез Обрадор да му се одземе мандатот , или не?

Де Лурдес, жесток поддржувач на Обрадор, која редовно го фали претседателот на социјалните мрежи, не се сомнева на кој начин ќе гласа на гласачкото ливче кое, невообичаено, беше застапено од самиот претседател, пишува Гардијан.

Обид да се спречи владината корупција

Лопез Обрадор, 68-годишен популист кој ја презеде власта во 2018 година, тврди дека референдумот е начин да се бара одговорност од извршната власт пред народот и да се спречи владината корупција.

Де Лурдес се согласува. „Сега со отповикувањето, идните претседатели ќе мора добро да размислат пред да го предадат народот“, рече таа.

Мексико многу години беше де факто еднопартиска држава, во која конзервативната Институционална револуционерна партија (ПРИ) непречено владееше повеќе од 70 години до 2000 година, а потоа уште шест меѓу 2012 и 2018 година.

Борбата против корупцијата и обезбедувањето транспарентност беа меѓу клучните предизборни ветувања на Лопез Обрадор, кој е попознат како Амло. Но, за време на неговите три години на функцијата, меѓународната антикорупциска организација Transparency.org документира само 3% позитивна промена во нивото на корупција.

Рејтингот на Амло падна за неколку отсто во февруари, по откритието дека неговиот син изнајмил замок во Хјустон во сопственост на висок функционер во нафтена компанија која имала бизнис со мексиканската влада.

Во неодамнешното гласање, повеќе од половина од мексиканскиот електорат рекоа дека веруваат дека гласањето е непотребно.

„Ако можевме да го направиме ова претходно, ќе можевме да избегнеме толку многу трагедии, толку многу смртни случаи, толку многу економски неуспеси. Сега ќе ја имаме моќта да ја диктираме иднината на Мексико, ние Мексиканците – не само попривилегираното раководство од порано, што се чувствуваше недопирливо“, рече Карла Ресендез, поддржувач на Обрадор од Нуево Ларедо, Тамаулипас, која работи како сточар.

Мандатот на Обрадор има свој удел во смртните случаи, претседателот постојано беше обвинет за недоволно добар одговор на пандемијата која однесе животи на околу 323.000 Мексиканци.

Највисоко ниво на насилство

Во меѓувреме, насилството останува на историски највисоко ниво, а оваа година Мексико достигна вкупно 100.000 исчезнати луѓе во војната со дрогата.

Но, ако треба да им се верува на неодамнешните анкети, сите повици за смена на претседателот овој викенд се залудни. Оценките за одобрување на Обрадор остануваат високи, а проектираните 70% од гласачите ќе изберат да го задржат на функцијата.

За да се потврди гласот, доколку тој навистина биде отповикан, излезноста мора да достигне 40%. Неколку други референдуми пред јавноста во изминатите две години, вклучително и оној за можниот имунитет на поранешните претседатели, постигнаа само 7 отсто излезност.

Иако резултатите од изборите за отповикување веројатно нема да бидат изненадувачки, цената на ова процедурално гласање достигна 1,6 милијарди пезоси, приближно 80 милиони долари – во реалноста само половина од она што владата првично побара.

Поддршката за претседателот е толку силна, што некои опозициски групи дури ги повикаа поддржувачите да гласаат „продолжи“ или воопшто да не гласаат и да чекаат да го соборат Обрадор во 2024 година.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мексикански научник е осуден на 4 години…

Федералниот суд во Мајами го осуди мексиканскиот…

Мексико ја отвора вратата за Асанж?

Мексиканскиот претседател Андрес Мануел Лопез Обрадор изјави…

Мексиканските власти пронајдоа камион со 377 мигранти

Мексиканските имиграциски власти соопштија дека пронашле вистински…

Кражба во Мексико: Локалните медиуми ја нарекоа…

Дваесетина контејнери, дел од нив со злато…

(Видео) Трагедија во Мексико: Мост се сруши…

Висечки мост се сруши додека преку него…