Објавено на:

Истрага против скопјанец: Пронајдено големо количество оружје и муниција

t

Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка против скопјанец кај кого беше пронајдено големо количество оружје и муниција.

Како што соопшти Обвинителството, при претрес во домот во кој привремено престојувал 35-годишниот скопјанец, полицијата под креветот пронашла автоматски пиштол „Застава М84 – Скорпион“ со калибар 7,65 мм, кој како оружје им е целосно забранет на граѓаните, како и рамка за тој пиштол. Освен тоа, бил пронајден уште еден пиштол и 72 куршуми со различен калибар, ловна пушка и 14 патрони ловна муниција. При претрес, пак, во станот во кој осомничениот имал пријавена адреса на живеење биле пронајдени уште 500 куршуми мало зрно со калибар 4 мм.

-Надлежниот јавен обвинител до судијата на претходна постапка достави предлог за определување мерка притвор осомничениот, бидејќи постојат околности кои укажуваат на опасност од бегство, можност да ја попречува постапката со влијание врз сведоците и опасност да го повтори делото, информира Обвинителството.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

УАПСЕНИ СЕ УШТЕ ТРОЈЦА СРБИ, пренесува Канцеларијата…

Канцеларијата за Косово и Метохија соопшти дека…

Арсовска потврди: Славевски се потпишувал во име…

Трајко Славевски се потпишувал на списокот на…

(Во живо) Арсовска: И покрај сите опструкции…

Реализирани се преку 50% од проектите предвидени…

(Во живо) Мицкоски е способен за навреди,…

Кога гледате од која кујна доаѓаат сите…

ЕКСКЛУЗИВНО – Арсовска: Немам бугарско, имам чешко…

Трагично е некој кој има бугарски пасош…