Објавено на:

Истражување: Инфлацијата стана сè почеста грижа во последно време, Русите имаат најмногу грижи за истата

t

Светската политичка и економска елита повторно се состана во Давос, Швајцарија, на Светскиот економски форум (СЕФ), по двегодишна пауза поради пандемијата. Овогодинешната рунда разговори, која ќе трае од 22 до 26 мај, меѓу другите теми ќе се занимава со руската инвазија на Украина, недостигот на храна, климатските промени и инфлацијата.

Како што објаснува Ана Флек од Statista подолу, според податоците од The Global Consumer Survey, последното прашање е во првите редови на главите на жителите во неколку земји ширум светот.


Инфлацијата стана сè почеста грижа во последно време, при што 52 отсто од испитаниците рекоа дека тоа е еден од водечките проблеми на нивната земја во 2021/22 година, што е зголемување од 35 отсто во 2020/21 година. Овој тренд ги отсликува зголемените трошоци за живот во земјата, при што најновите бројки покажуваат дека цените скокнале за девет отсто – највисоко во последните 40 години.

Сепак, Британците не се сами во своите стравови, бидејќи и другите европски земји покажуваат знаци на зголемена загриженост поради затегнувањето на паричникот, по повеќе од две години пандемија и енергетска криза, вклучително и Германија (од 33 проценти на 44 проценти ), Шпанија (41 отсто на 51 отсто) и Италија (од 29 отсто на 37 отсто).

Русите имаат најмногу грижи за инфлацијата, според податоците, што можеби не е изненадување, со оглед на тешките санкции што ја погодија земјата по нејзината инвазија на Украина. Веднаш по нив следи Аргентина, која, според Дојче веле, се очекува да забележи инфлација од најмалку 60 отсто до крајот на 2022 година, а сиромаштијата се зголеми за над 43 отсто од почетокот на годината.

Додека бројките на GCS сугерираат дека има мал пад на уделот на луѓе кои велат дека тоа е загриженост од претходната година во Аргентина, тој сè уште беше на високи 67 проценти од испитаниците кога беше спроведено истражувањето.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ОН: Кризата со храна ќе предизвика дополнително…

Кризата со храна предизвикана од војната во…

Милиони луѓе ќе останат без основни потреби,…

Дали ни доаѓа глобална рецесија? Расте стравот…

Криза во Германија: Германците се откажуваат од…

Поради се повисоките цени 16 отсто од…

II ден СЕФФ: Зелена транзиција и економскиот…

Скопскиот економско финансиски форум СЕФФ денеска продолжува…

Азија за прв пат ја надмина Европа…

Азија за прв пат ја надмина Европа…