Објавено на:

Исчезнатото дете во Буково го нашле среде река

t

Веста дека во средата во 11.40 часот од дворот на семејната куќа во битолско Буково исчезнало три ипол годишно дете, кое било пронајдено по околу три часа, ја вознемири јавноста. Како што утринава раскажа за ,,Фокус” претседателот на Месната заедница Буково, Горан Кабровски, момчето било пронајдено како стои среде река, а на родителите и на полицијата им раскажало дека возрасен маж го зел од дворот и го однел во шумата.

Родителите, наши иселеници кои живееле и работеле во Германија околу десеттина години, периодов се вратиле на одмор во родното Буково, бидејќи планирале да прават крштевка на помалото дете. Тие, вели Кабровски, потресени од случајот, понудиле награда од 100.000 евра за оној кој има информација која ќе доведе до пронаоѓање на киднаперот на нивното дете.

-Телефонот постојано ми ѕвони од средата, откако се случи настанот, затоа сакам уште еднаш јавно да раскажам детално за случајот, во надеж дека ова лице ќе биде пронајдено. Жителите се премногу вознемирени и стравуваат за своите деца, апелирам да се покаже најголема ажурност од службите и да се дознае вистината – вели Кабровски.

Додава дека таткото на момчето бил негов пријател, и веднаш штом забележале дека го нема, му се јавиле телефонски, бидејќи тој имал дрон. Тој пак, ги алармирал сите сожители, и за кратко време се собрало доста народ пред куќата на момчето.

-Бев во Битола кога го добив повикот од вознемирениот татко. Се вратив веднаш во Буково, дојдоа многу луѓе, дојдоа од горската служба, веќе започнавме со потрагата, полицијата дојде потоа. Тоа беа моменти на огромен страв, родителите беа избезумени од грижа. Поради густите грмушки, со дронот не можевме да видиме ништо. Местото каде дури во 14 часот го најдовме детето, како стои среде река, која за среќа не е многу длабока, пред тоа неколкупати го пребаравме. Се создаде голема паника помеѓу мештаните, тоа беа многу лоши сцени. Момчето не зборува македонски, туку германски, и потоа, откако го најдовме, преплашено му раскажа на татко му што се случило.

Извор

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

СДСМ: Препораките на комисијата се според принципот…

Препораките на мешовитата комисија за историски прашања се на принцип…

Бугарското МНР ја охрабрува комисијата да работи…

Бугарското МНР објави соопштение со протоколите од…

Ѓоргиев: Препораките за заедничко чествување и промената…

Идентитетите во средниот век и сегашните национални…

Мали гужви на граничните премини: Се чека…

На Граничниот премин „Богородица“ времето на чекање…

Земја, која со оружје помага друга земја,…

Професорот Љубомир Цуцуловски на Фејбук објави кратка…