Исчезнат е 10-годишниот Петар во Мариово, го бараат прилепски ловџии и спасителна служба

t

Во тек е потрега по исчезнато 10-годишно дете во Мариово, а на социјалните мрежи се повикува секој кој може да помогне во потрагата.

На пат за Мариово се членови на Спасителната служба „Златоврв” заедно со група на прилепски ловџии.


Попладнево околу 16 часот во атарот на селото Врпско, во прилепско Мариово е изгубен 10-годишниот Петар Џобески од Прилеп. Неговото семејство апелира за помош секој кој може вечерва да појде во Мариово и доколку го познава теренот да помогне во потрагата која што е во тек.

Спасе Чакрески, жител на село Витолиште за Инфо Компас истакна дека станува збор за екстремно опасен терен и потенцираше дека ситуацијата дополнително ја усложнува тоа што детето е со посебни потреби.

Малиот Петар е загубен околу 16 часот, кога од дворот се упатил во непознат правец. Тие се жители на Прилеп, но во Врпско чуваат пчели. Ние неколку часа сме на терен заедно со полицијата и семејството, но засега нема никакви траги од детето. Упатувам апел секој кој го познава теренот да дојде и да помогне во потрагата. Оваа вечер можеби е пресудна за детето, бидејќи надвор е екстремно ладно, а детето заминало само по една блуза. Тука во близина е и реката Црна”, вели Чакрески.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Во Крим пронајдено тело на дете во…

Спасувачите успеале да пронајдат тело на едно…

(Видео) Најмалку четири цивили, меѓу кои дете…

Четворица цивили, меѓу кои едно дете и…

Драма во Скопје: Наставник нападнал дете во…

На 09.03.2022 во 08:45 часот во Полициска…

Страшно: Скопјанка и нејзиното дете претепани во…

На 07.03.2022 во 15.30 часот во Полициска…

Го удирала со лажица по глава: Воспитувачка…

По спроведена претходна постапка, јавен обвинител од…