Објавено на:

Италија предлага “Киев да се седне на маса” со Русија

t

Италија, Унгарија и Кипар предлагаат последното коминике на идниот самит на ЕУ да содржи клаузула со која се повикува Украина на итен прекин на огнот и мировни преговори со Русија, објави Ројтерс, повикувајќи се на дипломатски извори.


Следниот самит на ЕУ треба да се одржи од 30 до 31 мај. Агенцијата вели дека нејзиниот персонал видел нацрт-завршно коминике од 19 мај во кое не се споменува потребата од мировни разговори.


На состанокот на претставниците на ЕУ на 20 мај, италијанскиот амбасадор предложи измени на текстот во врска со мировните преговори и итен прекин на огнот како една од најважните цели на ЕУ, велат изворите. Овој предлог беше поддржан од Унгарија и Кипар.

Ревидираниот нацрт-комунике треба подоцна во среда, по состанокот на претставниците на ЕУ, рекоа изворите.


Како што забележува агенцијата, иницијативата на трите земји е во спротивност со заедничкиот став на Европската унија, која зазема по „соколна позиција“ во однос на украинскиот конфликт.
Римскиот весник La Repubblica минатата недела објави дека италијанскиот министер за надворешни работи Луиџи Ди Мајо му предал мировен план од четири точки во Украина на генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш. Тој предвидува прекин на огнот, неутралност на Украина со меѓународни гаранции и процес на пристапување во ЕУ, развој на билатерален договор меѓу Киев и Москва за територијални прашања, како и потпишување на нов мултилатерален безбедносен договор во Европа.


Во вторникот, Ди Мајо рече дека италијанскиот план за порамнување на Украина е „работен документ“ и тој е сè уште во „почеток“.


Прес-секретарот на претседателот на Руската Федерација Дмитриј Песков во вторникот изјави за новинарите дека Кремљ сè уште не го видел предлогот на Италија и се надева дека овој план ќе биде донесен преку дипломатски канали на преглед.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Русите го окупираја Северодонецк, објави градоначалникот

Руските сили сега го контролираат Северодонецк во…

Руските трупи во Лисичанск: Се водат улични…

Руските и проруските сили влегле во Лисичанск…

Светските лидери се соочуваат со кризи на…

Каква разлика прави една година. Огромните предизвици,…

Кличко од Али Екпрес: Му се јавувал…

Според портпаролката на Гифи, Лиза Фрихс, првите…

Украинска армија: „Масовно“ бомбардирање од Белорусија врз…

Северниот пограничен регион на Украина Чернигов беше…