Објавено на:

Италија стравува од големи загуби во туризмот: Нема кој да ги надомести руските туристи

t

На излогот на една продавница за тутун во источниот тоскански град Арецо има жолт знак со црвени букви на кои пишува „Прифаќаме плаќање само во рубљи“.

„Тоа е само провокација“, рече Ентони Брукато, сопственик на продавницата, истакнувајќи дека на истиот прозорец е прикажано сино-жолтото знаме на Украина и цртеж на гулаб со знаме за мир во клунот. „Сакам да ги натерам луѓето да зборуваат за тоа што се случува. Има неколку лидери кои носат одлуки кои имаат влијание врз милиони луѓе. Ова е лудо.”

Иако Брукато вели дека не ја поддржува руската инвазија на нејзиниот јужен сосед, тој признава дека неговиот излог прикажува една мешана порака, пишува Гардијан.

Владата на Италија стои директно со другите земји на ЕУ во спротивставувањето на руската војна во Украина. Италија воведе санкции за руската економија, престана да се занимава со нејзините банки и повика на преговарачко решение за конфликтот.

Анкетите покажуваат дека меѓу 80 и 90 отсто од Италијанците го поддржуваат ставот на владата, според анкетите на Опинини, бројка што сега би можела да биде поголема како доказ за руските злосторства во украинскиот град Буча.

Сепак, земјата продолжува многу да се потпира на увозот на руски гас, иако италијанскиот премиер Марио Драги категорично ги одби барањата да го плати тој гас во рубљи – потег што го инспирираше жолтиот знак на Брукато.

Италија во проблеми

Аналитичарите велат дека отсуството на руски увоз на италијански стоки, како и на руски посетители претставува закана да го попречи кревкото економско закрепнување на Италија по пандемијата. Кон крајот на март, Економист Интелиџенс Јунит ги намали проценките за економскиот раст ширум ЕУ, но рече дека Италија ќе биде најтешко погодена, со забавување на растот на 3,4% оваа година од претходната проценка од 4,4% поради ударот на трговијата со Русија и секундарните влијанија како што се зголемените трошоци за гориво и проблемите со синџирот на снабдување. Тоа беше во согласност со италијанскиот Национален институт за статистика, кој минатата недела соопшти дека натамошните надолни корекции би можеле да бидат во тек доколку војната продолжи.

Во вторникот Микаела Палини, претседателката на здружението на винскиот сектор Федервини, рече дека војната во Украина може да создаде „неповратни долгорочни влијанија“ за италијанските винари. Таа рече дека уништувањето и хуманитарната криза остануваат главната грижа во Украина, но, исто така, истакна дека Италија е главниот снабдувач на вино во Украина и Русија, со комбинирана продажба од околу 400 милиони евра минатата година, околу 6% од италијанскиот извоз на вино. Тоа драстично ќе се намали оваа година.

Производителите на луксузни стоки, вклучително облека, накит и додатоци рекоа дека очекуваат сличен пад на извозот. Форте деи Марми, крајбрежно одморалиште кое им служи на руските купувачи и посетители, ги ставиле плановите за проширување неколку дена по почетокот на војната.

Туристичкиот сектор на Италија, кој веќе се опоравува од заклучувањата и карантините во изминатите две години, ќе биде погоден уште посилно, смета Микеле Костабиле, професор по бизнис и менаџмент на Универзитетот Луис во Рим.

„Традиционално просечниот руски турист престојуваше во Италија најмалку пет дена, во споредба со два или три од повеќето други земји, и трошеа околу 65% повеќе пари дневно од просечниот турист“, рече Костабиле. „Ве уверувам, отсуството на руски посетители во секторот ќе се почувствува“.

Марк Антонио Еспосито, службеник во продавница за скапи часовници во Рим, рече дека влијанијата на војната биле очигледни од самиот почеток.

„Часовниците што ги продаваме почнуваат од околу 5.000 евра и се многу повисоки“, рече Еспосито. „Имавме толку многу богати руски клиенти што вработивме соработник што зборува руски. Но, мислам дека немам видено повеќе од двајца или тројца Руси од почетокот на годината“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Силен земјотрес ја стресе јужна Италија

Земјотрес со јачина од 5,4 степени според…

БРАВО: Италија отвара Музеј на Холокаустот во…

Музеј посветен на сеќавањето на Холокаустот постои…

Арсовска на средба со италијанскиот амбасадор: Продолжуваме…

Градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска денеска…

Капетан во италијанската морнарица осуден на 30…

Капетан на италијанската морнарица е осуден на…

(Видео) Судир на воени авиони: Двајца пилоти…

Двајца пилоти на воената авијација загинаа во…