И Бугарија се спрема за напад: Го свика Советот за безбедност поради ситуацијата во Украина

t

Претседателот Румен Радев свикува состанок на Советот за национална безбедност поради заканите по националната безбедност и состојбата на вооружените сили.

Парламентарните партии кои учествуваат на Правниот советодавен совет веќе добија покани од шефот на државата. Поканите ги доби и владата.


Средбата е закажана за вторник, 15 февруари, во 14.00 часот, а темата е „Ризици и закани за националната безбедност на Република Бугарија. Состојба на вооружените сили. Потребни мерки“. Предвидено е да има посебен извештај на началникот на одбраната адмирал Емил Ефтимов.

Свикувањето на ЗНД доаѓа по признавањето на министерот за одбрана Стефан Јанев дека акумулацијата на руски војници на границата со Украина ја загрозува бугарската национална безбедност.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Се спрема нов напад? Русија ги засилува…

Руските граничари на границата со Украина се…

(Видео) Хорор: Украинските бегалци во Бугарија се…

Украинските бегалци во Бугарија се исфрлаат од…

Паѓа одбраната на Северодоњецк: Нова група украински…

Четворица војници на вооружените сили на Украина…

(Видео) Падна Лиман – упориштето на украинските…

Упориштето на Доњецк падна во рацете на…

Уништени хеликоптери и воен транспортер, убиени повеќе…

92-ри ден од руската специјална операција во…