И Бугарија ќе ја санкционира Русија: Софија бара алтернатива за рускиот гас

t

Во текот на следните неколку месеци, сите реформи што ги започнавме мора да почнат да се случуваат.Буџетот е многу добар. За реформите што се случуваат сега, ажурирањето е измислено. Нема да има луѓе под прагот на сиромаштија.

Ова го изјави бугарскиот премиер Кирил Петков пред новинарите во Собранието каде се разгледува второто читање на буџетот за годинава, јави репортерот на БГНЕС.


Одговарајќи на прашање на БГНЕС во врска со средбите на премиерот со претставниците на Бугарите од Република Македонија, Петков рече дека во разговорот со нив потврдил дека правата на Бугарите во РМ се огромен приоритет за Владата.

“За нас, и за нив и за РМ е важно да го видиме РМ во ЕУ”, рече Петков.

На маргините на парламентот, премиерот ги коментираше тензиите меѓу Русија и Украина, најавените европски санкции, можна закана за енергетските извори и позицијата на Бугарија.

Бугарија е многу јасен партнер во ЕУ и НАТО, силата на овие сојузи е да зборуваат со еден глас. Ние веруваме во интегритетот на Украина, веруваме дека ако Русија влезе на територијата со тенкови, тоа е кршење на меѓународното право, рече Кирил Петков и додаде: Солидарни сме со санкциите и во исто време го подготвуваме нашиот систем за План Б за да не останеме без извори на енергија.

Го гледаме бугарскиот интерес, но работиме заедно со партнерите од ЕУ, нагласи тој.

Според него, гасоводот што ја храни Бугарија ги храни и Србија и Унгарија – тоа се стратешките партнери на Русија, така што шансата да се постигне ова сценарио е мала.

Премиерот рече и дека ќе влеземе во динамика на ценовници за струја и гас.

Се надевам дека до лето ќе ја видиме грчката врска, дека тоа е реалност, рече Петков, кој пред неколку дена имаше средба со неговиот грчки колега Мицотакис.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Лавров: Во Европската унија нема демократија туку…

Во Европската унија нема демократија туку „дисциплина…

Зеленски е задоволен: Се бориме со втората…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека војната со Русија…

Османи: Дискусиите за исклучување на Русија од…

Дискусиите за исклучување на Русија од ОБСЕ…

Карпентер: Русија останува изолирана во рамки на…

Русија останува изолирана во рамки на ОБСЕ…

Русија ја презема контролата над големиот аеродром…

Претседателскиот декрет ги префрли акциите на Аеродромот…