И Бугарија ќе ја санкционира Русија: Софија бара алтернатива за рускиот гас

t

Во текот на следните неколку месеци, сите реформи што ги започнавме мора да почнат да се случуваат.Буџетот е многу добар. За реформите што се случуваат сега, ажурирањето е измислено. Нема да има луѓе под прагот на сиромаштија.

Ова го изјави бугарскиот премиер Кирил Петков пред новинарите во Собранието каде се разгледува второто читање на буџетот за годинава, јави репортерот на БГНЕС.


Одговарајќи на прашање на БГНЕС во врска со средбите на премиерот со претставниците на Бугарите од Република Македонија, Петков рече дека во разговорот со нив потврдил дека правата на Бугарите во РМ се огромен приоритет за Владата.

“За нас, и за нив и за РМ е важно да го видиме РМ во ЕУ”, рече Петков.

На маргините на парламентот, премиерот ги коментираше тензиите меѓу Русија и Украина, најавените европски санкции, можна закана за енергетските извори и позицијата на Бугарија.

Бугарија е многу јасен партнер во ЕУ и НАТО, силата на овие сојузи е да зборуваат со еден глас. Ние веруваме во интегритетот на Украина, веруваме дека ако Русија влезе на територијата со тенкови, тоа е кршење на меѓународното право, рече Кирил Петков и додаде: Солидарни сме со санкциите и во исто време го подготвуваме нашиот систем за План Б за да не останеме без извори на енергија.

Го гледаме бугарскиот интерес, но работиме заедно со партнерите од ЕУ, нагласи тој.

Според него, гасоводот што ја храни Бугарија ги храни и Србија и Унгарија – тоа се стратешките партнери на Русија, така што шансата да се постигне ова сценарио е мала.

Премиерот рече и дека ќе влеземе во динамика на ценовници за струја и гас.

Се надевам дека до лето ќе ја видиме грчката врска, дека тоа е реалност, рече Петков, кој пред неколку дена имаше средба со неговиот грчки колега Мицотакис.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Македонците во Бугарија: Ова е само почеток,…

Провокација со задни намери. Македонците од Бугарија…

Како македонски политичари: Русија и Украина меѓусебно…

Киев и Москва денеска повторно меѓусебно се…

“РТС”: Северна Македонија, друштва на мртви цареви

Двајца поранешни бугарски императори и соработници на…

Француски колумнист ги нарече властите аматери и…

Со воведувањето антируски санкции Европа се погоди…

Кисинџер: САД се на работ на војна…

Поранешниот американски државен секретар Хенри Кисинџер (99)…