И Валуев мора на фронт: Русија го мобилизираше и некогашниот светски првак во бокс!

t

И повеќе од сериозна е ситуацијата во Русија. Откако пред неколку денови Владимир Путин донесе одлука дури 300.000 лица да бидат мобилизирани за потребите на агресијата врз Украина, секојдневно излегуваат информации кои се тие познати спортисти кои ќе мораат на фронт. Некои од нив побегнаа од земјата, но не и Николај Валуев, екс светскиот боксерски првак во тешка категорија. “Ѕверот“, како што го нарекуваат поради неговата висина од 2016 с, и тежина од 150 кг, денеска изјави дека тој со задоволство ќе го прифати повикот и ќе биде во првите редови во одбрана на својата земја.

Инаку откако се пензионира, Валуев стана член на партијата на Путин, едно време беше и во парламентот.

извор: sportmedia.mk

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Му ги кинеле гаќите, тетратките и учебниците…

Ученик во деветто одделение во основното училиште…

Настава на македонски јазик, враќање на македонските…

Центарот за македонски јазик во Грција денеска…

Маричиќ: ЕУ работи на забрзана интеграција на…

Ниту една слабост нема да остане незабележана…

(Видео) Костов до Билјана Ивановска: За три…

Сотир Костов во денешната епизода на Тешки…

Пентагон: Кина најверојатно ќе складира 1.500 нуклеарни…

Кина најверојатно ќе има залихи од 1.500…