Објавено на:

И во Грција се штрајкува: 2,5 милиони работници прекинаа со работа поради продлабочувањето на кризата

t

Во Македонија актуелни се штрајкови и закани за штрајк на неколку синдикални организации од земјава, но ваквите случувања се уште пожестоки во ссоедна Грција.

Целодневниот штрајк како што наведуваат од страна на двата најголеми работнички синдикати од јавниот и приватниот сектор,а  кои претставуваат 2,5 милиони работници, е поради продлабочување на кризата, и зголемувањето на цените.

Растечките цени на енергијата, влошени со санкциите против Русија по  инвазијата на Украина,, дополнително го оштетија стандардот на работниците.

Владата на Мицотакис најавува второ зголемување на платите во месец мај, откако претходно во јануари пораснаа за 2 насто.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мицотакис најави избори во Грција во мај

Грчкиот премиер Киријакос Мицотакис денес, три недели по железничката…

Историска судска победа на македонскиот јазик во…

Центарот за македонски јазик во Грција со…

Заев за признавањето на Центарот за македонски…

Поранешниот премиер Зоран Заев на Фејсбук го…

ДОБРА ВЕСТ: Грција официјално го регистрираше центарот…

Центарот за македонски јазик е официјално регистриран во…