Објавено на:

И Германија по примерот на Британија планира санкции за Милорад Додик

t

Како што дознава босанскиот медиум Klix.ba, Германија е многу специфична во својата политика на сузбивање на поткопувањето на институциите на Босна и Херцеговина, во режија на Милорад Додик.

Поради кршење на Дејтон, Уставот и пропаѓање на институциите на БиХ, Германија во Република Српска суспендира дури четири проекти вредни 105 милиони евра.


Неодамна БиХ доби официјално известување од Германија во кое се наведува дека земјата со голема загриженост ја следи политичката ситуација во БиХ. Се нагласува дека е видлив обидот за отцепување на РС и нејзиното раководство.

Германија вели дека потезите на НАРС, кои се повлекуваат од крајот на 2021 година, се неприфатливи бидејќи имаат за цел да ја ослабат државата. Ова беше оценето како голема опасност.

Следствено, како форма на санкција против Милорад Додик и раководството на РС, Германија ќе ја прекине подготовката на четири инфраструктурни проекти во РС во износ од 105 милиони евра додека не се повлечат неуставните одлуки на НАРС и не се прекине блокадата на државните институции. .

Станува збор за проектите Рехабилитација на ХЕ Требиње, фаза IV, Рехабилитација на ХЕ Требиње, фаза III, Ветерна електрана Хргуд и Снабдување со отпадни води Градишка.

Во белешката доставена до БиХ, германската влада вели дека цврсто стои на страната на БиХ и дека решително ќе се спротивстави на секоја политичка и економска дестабилизација на државата преку сепаратистички аспирации.

Да потсетиме, високиот претставник Кристијан Шмит штотуку зборуваше за економските санкции и за последиците за РС поради политиката на Милорад Додик. Ова е најконкретен пример досега дека граѓаните на Република Српска ќе настрадаат поради политиката на лидерот на СНСД.

По американските и британските санкции, извесно е дека некои земји од Европската унија ќе воведат санкции за Милорад Додик и раководството на РС. Германија во меѓувреме конкретно работи онаму каде што најмногу боли, а тоа се парите и инвестициите.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Блокирана одлуката за шести пакет санкции на…

Еврокомесарот за економија Паоло Џентилони денеска во интервју за…

Компаниите ширум Европа продолжуваат да отвораат сметки…

Компаниите ширум Европа продолжуваат да отвораат сметки…

САД со учество на Зеленски договорија да…

САД најавија нови санкции против Русија за…

Сијарто: Последиците од планираниот пакет санкции на…

Шефот на унгарската дипломатија, Пјтер Сијарто, денеска…

Лидерите на Г7 ќе договараат санкции против…

Лидерите на Г7 ќе разговараат за потенцијалните…