И за во Лекарска комора требаат врски со ДУИ: Дали Страделова се договорила со Груби за да остане на функцијата?

t

Вицепремиерот Артан Груби лобира Калина Гривчева Старделова да остане на чело на Лекарската комора, дознава Република.

Од извори лекарската фела дознаваме дека сè уште актуелната претседателка на Лекарската комора и директорката на Клиниката за гастроентерохепатологија е толку заинтересирана да остане на функцијата што влегла во политички зделки со актуелни функционери.

Изборот на ново раководство на Лекарската комора преминува во шпанска серија. Иако Старделова извршува две функции истовремено, а Антикорупциската комисија уште во 2019 година констатира дека доаѓа до судир на интереси, таа грчевито се бори да остане на двете раководни столчиња. Очигледно, едното задржувајќи го со помош на првиот вицепремиер.

Освен тоа, периодов лекарите сведочат за низа притисоци и уцени.
Лекарите веруваат дека сепак, на изборите, со тајно гласање по сопствено убедување ќе згасне кариерата на Старделова во Лекарската комора.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Џафери: Оставка на Груби во Владата или…

Оставка на првиот вицепремиер Артан Груби и…

АА обвинува: Супервештачењето за Ласкарци “запна” кај…

Трагедијата во Ласкарци којашто ги одзеде животите…

Ахмети “им удира клоца” на бунтовниците? ДУИ…

Во ДУИ, 20 години е инвестирана национална…

(Видео) Да бев од Битола ќе ме…

Лидерот на Левица, Димитар Апасиев во последното…

БОМБА: “Огнена група” на ДУИ бара Ахмети…

Т.н "Огнена група", во која членуваат поранешни…