Објавено на:

И Зеленски призна: Мариупол ќе падне

t

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска изјави дека немаат доволно „сериозно и тешко“ оружје за да ја поразат руската армија во југоисточниот пристанишен град Мариупол.

Тој наведе два потенцијални начини да се стави крај на застојот во градот: „Прво, тоа вклучува сериозно и тешко оружје, а во моментот немаме доволно од ова оружје за да го ослободиме Мариупол. Вториот пат е дипломатски. Засега Русија не се согласува на ова.

Не знаеме кога можеме да го одблокираме Мариупол. И ова отворено го кажувам, дека сите момчиња во Мариупол ја сакаат нашата победа, сакаат слободен град, никој од нив нема да му се предаде на непријателот. Ова е нивното внатрешно чувство, тоа се тие, додаде тој, зборувајќи заедно со претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел во Киев.

Зеленски, исто така, рече дека моментално не се познати судбините на „неколку илјади“ украински цивили кои побегнале од опколениот град Мариупол преку коридори за евакуација до руските окупирани територии.

Илјадници цивили успешно го напуштиле Мариупол преку коридорите договорени со Русија, но „за жал неколку илјади цивили отидоа на руските окупирани територии, а ние не ја знаеме судбината на овие илјадници луѓе“, додаде тој.

Украина е „подготвена за секој формат на размена на нашиот народ за руските трупи што ги оставија зад себе, телата и ранетите што ги оставија овде“, рече тој.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Му текнало да се прошета: Од Кремљ…

Рускиот претседател Владимир Путин во последен момент…

Семејство од Мариупол го пречека Путин со…

Рускиот претседател Владимир Путин во текот на…

(Видео) Какво апсење? Путин го посети и…

Путин го посети и Мариупол, пренесуваат руските…

Прорускиот градоначалник на Мариупол преживеал обид за…

Лидерот на проруската и сепаратистичка администрација во…

Мариупол оживува: Многу жители се вратија дома,…

Мариупол оживува: Многу граѓани се вратија дома,…