Објавено на:

И ние имавме гаранции за името едно време: Украина ѝ гарантирала на Германија дека нема да го користи оружјето за напад на Русија

t

Партија од седум германски самоодни хаубици PzH 2000 од 155 милиметри пристигнаа во Украина, им потврди на пратениците германскиот министер за одбрана. Таа рече дека Киев се обврзал да не напаѓа цели во Русија со германско оружје.

„Украинскиот министер за одбрана Алексеј Резников“ го посети Брисел минатата недела и учествуваше на неколку состаноци таму“, рече Кристин Ламбрехт за време на извештајот во Бундестагот.


„Беше важно да се дадат јасни гаранции дека оружјето ќе се користи само за одбрана и дека нема да се користи за напад на руска територија. Тој го направи тоа“, рече таа.

Во вторникот Резников најави испорака на PzH 2000 во Украина. Тој лично му се заблагодари на Ламбрехт за испораката и рече дека украинските војници обучени во Германија „ќе донесат топлина на бојното поле“.

Украинската влада им даде слични ветувања на другите западни добавувачи на тешко оружје, кои се загрижени дека нивната употреба против цели во Русија може сериозно да го ескалира конфликтот. Официјални лица во Киев изјавија дека веруваат дека Крим е дел од нивната земја, а не Русија и дека поради таа причина е подложен на можни напади со западно оружје.

Германскиот министер за одбрана им порача на пратениците дека од следната недела украинските артилериски специјалисти ќе започнат со обука за употреба на германската варијанта на американскиот ракетен систем М270 „МАРС 2“. Берлин ќе испрати три такви фрлачи во Украина, што е помалку од првичниот план за четири, потврди таа.

Берлин во вторникот објави за дефекти на оружје и воена опрема, кои вети дека ќе ги испрати во Украина. Меѓу тешкото оружје на списокот се и 54 оклопни транспортери М113, 30 самоодни противвоздушни пушки „Чита“ и еден противвоздушен систем „ИРИС-Т“.

На крајот на февруари Москва започна голема воена операција во Украина по седумгодишниот конфликт во Донбас и поради тоа што Украина не ги примени условите од договорот за прекин на огнот од Минск. Протоколите, со посредство на Германија и Франција, беа дизајнирани да го регулираат статусот на отцепените региони во рамките на украинската држава, но никогаш не беа спроведени.

Русија сега бара Киев да го признае суверенитетот на Русија над Крим и Народните републики Луганск и Доњецк и официјално да се прогласи за неутрална земја која никогаш нема да влезе во НАТО. Русија објави и дека целта на операцијата е заштита на населението, како и демилитаризација и денацификација на Украина.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Зеленски: Сирените за воздушен напад се огласија…

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски изјави дека…

Надежта последна умира: Џонсон верува дека Украина…

Британскиот премиер Борис Џонсон за време на…

Украинците во Доњецк чекаат оружје

По падот на регионот Луганск украинските вооружени…

Зеленски бара 100 милијарди евра за обнова…

„Закрепнувањето на Украина е најголемиот придонес за…

Трас денеска ќе го објави планот за…

Британската министерка за надворешни работи Лиз Трас…