Објавено на:

И ова го има: Откриена подземна лабораторија за производство на дрога, вредноста се проценува на над милион евра!

t

Во близина на селото Асеновец во Бугарија, полицијата открила стаклена градина со марихуана. Се наоѓала под земја, а вредноста на марихуаната во него изнесува близу 2 милиони лева, нешто над еден милион евра објави на брифинг директорот на Националната истражна служба на земјата, Борислав Сарафов.

Објектот е изграден на површина од над 600 метри квадратни. Подземната лабораторија за дрога има посебен влез – преку напуштено комбе. Местото има сопствено напојување со електрична енергија од генератор сместен таму пред повеќе од 5 метри во земјата. Стакленикот е направен под земјоделски објект во имот што се издава. Должината на коридорот на подземниот објект е близу 80 метри. Растенијата се одгледувале во осум простории под посебно осветлување, температура, наводнување и ѓубрење.

„Овде, покрај лабораторија за сушење наркотични материи, има и просторија во која се прават садници марихуана, последователно имаме просторија каде растат растенијата, имаме специјализирана опрема што ги загрева и ги наводнува садниците тоа се однесува на повеќестепен, повеќеслоен производствен процес“, изјави Борислав Сарафов, директор на Националната истражна служба.

За случајот се приведени седум лица. Ниту еден од нив од регионот Сливен, групата била следена речиси четири месеци пред да биде откриена. Сите тие се обвинети за две кривични дела – за садење и одгледување на наркотична супстанца канабис и втората пријава е за чување на сува растителна маса канабис во големи количини, чија вредност се проценува на 240.000 лева.

„Благодарение на опсежната работа на нашите колеги, која траеше 4 месеци, беше откриена и изнесена на виделина организирана криминална група која се занимава со производство на марихуана во индустриски количини. Лабораторијата е направена на многу високо технолошко ниво“, изјави главниот секретар на бугарското МВР, Петко Тодоров.

Од домовите на приведените во различни градови од државата се одземени пари, компјутерска опрема и други предмети со кои се докажува нивната криминална активност. Ним им е одредена мерка притвор од 72 часа.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

И ова го има: Откриена подземна лабораторија…

Во близина на селото Асеновец во Бугарија,…

Паника во Бугарија: Десетици дојави за бомби…

Десетици училишта во Софија, Варна и Бургас…

Бугарија за половина година ѝ дала на…

Софија му предаде на Киев оружје во…

Бугарски академик: Треба да ја промениме политиката…

Проф.д-р Спас Ташев од Бугарската академија на…

“Врие од кодоши”: 48 кандидати за пратеници…

Со текот на времето се намалува бројот…