И одбрана ќе протестира: Независниот синдикат дава безрезервна поддршка на протестот за зголемување на платите во администрацијата

t

Независниот синдикат на одбраната дава целосна и безрезервна поддршка на дел од гранските синдикати при Конфедерацијата на слободни синдикати на Македонија – КСС за претстојниот протест.

-Вработените во јавната администрација треба да ги добијат правата коишто им следуваат согласно законите и колективните договори и истите треба да бидат дел од социјалниот дијалог во државата. Зголемувањето на минималната плата го поддржавме и како грански синдикат и како Конфедерација. Сепак со истото не се решија проблемите со усогласувањето на колективните договори со растот на минималната плата, како што и впрочем Законот за минимална предвидува, истакнува претседателот на Независен синдикат на одбраната, Ванчо Исајов.

Од таму велат дека порамнувањето на платите единствено може да создаде демотивација кај вработените во јавната администрација, чиј што дел е и Армијата.

-Решението на проблемите со коишто се соочуваат вработените во јавната администрација е едноставно – зголемување на бодот на вработените од страна на Владата. Повторно нагласуваме дека им даваме силна поддршка на нашите братски синдикати во остварувањето на нивните барања кои поради немањето на слух од страна на надлежните, ќе ги искажат на улиците на 30 март, порачува Исајов.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Фото) Македонците во Лондон до Макрон: Запри…

Македонската дијаспора во Лондон одржа протести пред…

Македонците и денеска протестираат против францускиот предлог

Пред Собранието и денеска повторно се собрани…

Булеварот пред Собрание и денеска е затворен…

Булеварот „11 Октомври“ денеска повторно е затворен…

Немој Стево, имаш деца ќе те колне…

Пред Собранието се протестира против францускиот предлог.…

Демонстрантите фрлаа јајца и тоалетна хартија кон…

Неколку табли јајца и тоалетна фрлија демонстрантите…