И официјално Фрчковски стана амбасадор на Македонија во ОН

t

По добиените агремани и потпишаниот указ од страна на претседателот Пендаровски, сакам да информирам дека се утврдени следните предлози за амбасадори:

– Агнеса Руси Поповска за вонреден и ополномоштен амбасадор на Република Македонија во Република Бугарија


– Агрон Буџаку за вонреден и ополномоштен амбасадор на Република Македонија во Канада и

– Љубомир Данаилов Фрчкоски за вонреден и ополномоштен амбасадор на Република Македонија во Организацијата на Обединетите нации.

Со ова, бројот на пополнети места – амбасадори и генерални конзули, во нашите дипломатско-конзуларни претставништва, за време на мојот мандат се зголеми на 24.

Процесот на пополнување на испразнетите амбасадорски места ќе продолжи да биде еден од врвните приоритети на Министерството за надворешни работи.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Годините си го прават своето: Бајден…

Бајден ја помеша Северна Кореја со Јужна…

Курти: Проблемите на Балканот доаѓаат од Белград…

Балканскиот регион е загрозен единствено од Белград,…

СЗО: Нема потреба од масовна вакцинација против…

Нема потреба од масовна вакцинација против мајмунски…

Бугарски професор: Ветото е бугарска глупост на…

Бугарскиот професор Евгени Даинов вечерва во дебатниот…

Одлуката за Македонија ќе се носи во…

Коалицијата имаше многу конструктивен дијалог на темата…