И официјално Фрчковски стана амбасадор на Македонија во ОН

t

По добиените агремани и потпишаниот указ од страна на претседателот Пендаровски, сакам да информирам дека се утврдени следните предлози за амбасадори:

– Агнеса Руси Поповска за вонреден и ополномоштен амбасадор на Република Македонија во Република Бугарија

– Агрон Буџаку за вонреден и ополномоштен амбасадор на Република Македонија во Канада и

– Љубомир Данаилов Фрчкоски за вонреден и ополномоштен амбасадор на Република Македонија во Организацијата на Обединетите нации.

Со ова, бројот на пополнети места – амбасадори и генерални конзули, во нашите дипломатско-конзуларни претставништва, за време на мојот мандат се зголеми на 24.

Процесот на пополнување на испразнетите амбасадорски места ќе продолжи да биде еден од врвните приоритети на Министерството за надворешни работи.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Курти за изјавите на Вучиќ: Тој е…

Косовскиот премиер Албин Курти денеска потенцираше дека…

Здруженијата се само почеток: СДСМ премолчено нè…

Ако некој случајно помислил дека отворањето три…

Се најавува невреме со поројни врнежи, еве…

Од денес попладне до недела, под влијание…

Арсовска: На Меѓународниот ден на младите за…

Градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска, денеска…

АХВ: Епидемично ширење на Африканската свинска чума

Африканската свинска чума се шири со епидемична…